Několik let chovám laboratorní potkany. Na této stránce je základní přehled toho, co jsem se o nich naučil.
Obecné
Potkani jsou sociální zvířata – NUTNĚ potřebují kamaráda stejného pohlaví. Člověk jim parťáka jejich druhu NIKDY nenahradí. Jestli nemůže mít někdo dva potkany, ať si pořídí raději křečka – ti můžou být sami.
Potkany pořizovat POUZE u registrovaného chovatele. Důvody: zdraví, povaha, nepodporování množek, které zvířata týrají.
Potkani jsou chytrá zvířata, před den spí. Aktivní jsou večer, v noci a ráno. Kdo si s nimi chce hrát přes den, nemá šanci.
Potkani se nekoupou. Čistí se sami – jinak.
Potkani se s jinými hlodavci nesnesou. Ve většině případů je zakousnou. A pak sní.
Seznamování potkanů je trochu alchymie – je nejlepší se o tom poradit s chovateli. Jsou zásady, které to mohou usnadnit.
Potkani mají zuby a nebojí se je použít. To je dobré vědět dřív, než se ruka blíží k naštvanému potkanovi. Nejeden neopatrný chovatel skončil na chirurgii. Podobně končívají i ti, kteří si zapomenou umýt ruce po manipulaci s jídlem, které potkanům tak moc chutná, že pro něj klidně ukousnou milovanému páníčkovi prst. Nebo i paničce.
Jídlo
Nejlepší je koupit krmení na Rodentia.cz. Kvalitní krmení za solidní cenu. Majitelka je dlouhodobou a velmi zkušenou chovatelkou.
Seznam toho, co potkani smí a nesmí se dá sehnat ZDE. (Příručka krmení od Ing. Markéty Čacké) Pozor na pamlsky. Obezita potkanům zdravotně nesvědčí.
Bydlení
Klec je nejlepší. Dají se tam pověsit hamaky a větrá.
Rozměry klece se dají zjistit na této kalkulačce. Klec nesmí být u okna a neměla by být na zemi – potkani jsou hákliví na průvan. Potkani spíš snesou chlad než vedro. Pokud je moc vedro, můžete jim nabídnout misku s vodou nebo dlaždičku, na kterou si mohou, budou-li chtít(!), lehnout.
Vybavení klece
Miska s jídlem (viz výše) – lepší je stabilní, aby si jí potkani nepřeklopili.
Pítko – lepší je kvůli údržbě skleněné. Miska na vodu je nevhodná (kvůli znečištění)
Hamaky – dají se použít staré kusy oblečení. V kleci se dají pověsit žabkami z Ikey.
Sputniky – důležitá součást.
Trubky – používáme plastové odpadní s průměrem 75 mm.
Papírové kapesníky – dají se snadno měnit.
Podestýlka – nejvíc se osvědčily střední bukové štěpky. Absorbují pachy, potkani je nevyhazují a nejsou drahé. Nakupuji zde.
Zdraví a nemoci
Je praktické mít kontakt na veterináře, který rozumí drobným savcům a hlodavcům. V Plzni chodíme na BoleVet.
Podávání léků – osvědčila se nám pasta GimCat Immun-Booster. Je výborná i jako doplněk výživy při nachlazení nebo pro starší jedince.
Na respirační nemoci se nám osvědčil Asbrip. Pokud „pšíkání“ přeroste ve „vrkání“, je nutné navštívit VET, který předepíše ATB.
Abscesy, rychle narostlé boule s nevoňavým obsahem. Buď je ošetří VET, který si potkana může inhalačně přispat. V případě ošetření doma – poté, co se absces otevře (nelekněte se příšerného smradu), propláchnout 3% peroxidem vodíku (lékárna). Neštípe to! Potom potřít zředěnou Betadinou.
Drobné ranky: dezinfekce zředěnou Betadinou.
Nejčastější problém u samic jsou nádory mléčných žláz. Dá se tomu předejít kastrací v mládí. Dají se poměrně úspěšně operovat. Jejich růst se dá zpomalit podávání léků Galastop (denně), nebo Dostinex (jednou týdně). Mám výborné zkušenosti s Dostinexem. Zde je super článek o tomto problému a péči.
Pohmožděniny a otoky pacek – mazat kostivalovou mastí (dá se koupit v lékárně). Když otok po 3 dnech neustoupí, tak VET. Zlomeniny se u potkanů stejně moc neřeší, protože rychle srůstají a nedají se znehybnit. VET může dát Loxicom (na bolest a proti otokům).
Paraziti a hmyzouni. Ušní svrab (malé bulky na ušních boltcích) a všenky (malí černí broučkové v kožichu) jsou nejčastější problémy. Nebojte, na člověka nejdou. Nejlepší a nejrychlejší řešení je navštívit VET a nechat zakápnout všechny obyvatele klece Strongholdem (pro koťata). Po určité době vyčistit klec, vyházet látkové a dřevěné hračky apod. Nepátrejte, odkud se k vám tato havěť dostala – mohli jste to přinést zvenku na šatech, mohli být schováni v potravě, nebo je přinesl k vám domů někdo jiný (člověk/zvíře). Pozor – antiparazitika pro potkany se NEDÁVAJÍ injekčně (a něteří nezkušení VET to neví).
Závěr života
Potkani se dožívají přibližně dvou až tří let. Ve stáří vyžadují trochu víc péče. Pokud už potkanovi život nepřináší radost, ale jen bolesti, je dobré ho umět nechat odejít. Je to nejtěžší rozhodnutí pro chovatele, ale nejdůležitější rozhodnutí pro trpící zvíře. Je to těžké, bolí to, ale je to to nejlepší, co pro své zvíře člověk může udělat. Citlivý a zkušený VET potkana uspí a nechá ho bezbolestně odejít. Drtivou většinou s námi mají pohádkový život a nezaslouží si prodlužovat utrpení. Pokud budete chtít, mohu sem napsat i nějaké svoje zkušenosti a úvahu o životě těchto báječných zvířat.
Skupina na FB Potkani je zde.
Fotogalerie s mými potkany je zde.